Ertugrul Bircan Copur

April 19, 2021

2021'den kimi albümler - 19 Nisan

Selamlar. Bu yıl aklımı başımdan alan albüm sayısı halen az olsa da dinlenilesi albümler gittikçe çoğalmaya başladı. Dinleyecek bir şey bulamayınca insanın eli eski favorilerine gider ya, o durumu epey nadir yaşıyorum son birkaç haftadır. Son günlerde kulağıma takılanlar için kaydırın bakalım aşağı doğru.

CANNIBAL CORPSE - Violence Unimagined

Erik Rutan hayvanı gruba katılınca ne olacak diye bekliyorduk; tokat gibi, yumruk gibi, burun üstüne vurulan kafa gibi bir şey oldu. Çok uzun zamandır yaptıkları en iyi albüm "Violence Unimagined". Bir beş dakika kadar daha kısa olsa olurmuş muhtemelen, de bu albümün öküzlüğünden bir şey kaybettirmiyor. Hiç beklemiyordum ama yamyam ceset yılın en iyi albümlerinden bir tanesini yapmış. Valla helal olsun.

GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR - G_d's Pee AT STATE'S END!

Post-rock'ın pek tartışılmayacak şekilde en büyük ismi GY!BE epeyce özletmişti kendini. 2017'deki "Luciferian Towers" en sevdiğim albümleri değildi; dolayısıyla daha ilk dinleyişten onun üstüne çıktıklarını duymak çok güzel. Eleştirilecek yanları elbette ki olsa da "G_d's Pee AT STATE'S END!" grubun adına yakışır, çok iyi bir albüm. Bir dört yıl daha bekletseler bile problem değil, ben bunu dinlerim dört yıl.

a3054134247_10.jpg


MESARTHIM - Vacuum Solution E.P. (bandcamp)

Neredeyse on aydır bir şey çıkartmıyordu MESARTHIM; az kaldı meraklanmaya başlayacaktım, haha. EP'yle aynı adı taşıyan ilk şarkı büyük olasılıkla yaptıkları en "disko" şarkı. Geri kalanlar ise klasik MESARTHIM; hep bol synth'li, az vokalli uzay black metali. Biraz daha aralıklı şarkı yazsalar sanki fena olmayacak. Yine de belli bir standardı hep yakaladıkları için ne çıkartsalar almaya devam devam ediyorum ben.

FUOCO FATUO - Obsidian Katabasis (bandcamp)

Her gün dinliyor olmasam da (canıma susamadığımdan dolayı) dinlediğim zaman beni esir eden, epeyce sevdiğim bir tür funeral doom. FUOCO FATUO da ilk albümünden beri severek takip ettiğim bir grup. Biraz türe aşina iseniz belki çok yeni bir şey bulmayacaksınız; fakat "Obsidian Katabasis" yine grubun kendine örmeyi başardığı özel atmosferi derinden hissettiriyor. Yavaş, ağır bir ölüm sevenler teraziye tıklayabilir gönül rahatlığıyla.

a3636588256_10.jpg


SPECTRAL WOUND - A Diabolic Thirst (bandcamp)

Bu haftaki çiğ black metal albümümüz de SPECTRAL WOUND'dan geliyor. Önceki haftalarda değindiklerimizden daha vahşi, daha amansız ve daha kazımalı - belki DAI-ICHI'yle yarışır bazılarında. Kapak ne beklemek gerektiğini epeyce açık ediyor zaten, o yüzden fazla uzatmayayım boşuna.

Bu albümleri de ekleyince yıllık listem şu şekilde oluştu şimdilik: https://world.hey.com/ebcopur/kabaca-sirali-rastgele-liste-muzik-21-2bec8a49

---------

Evet, bu haftalık da bu kadar. Her zamanki gibi eğer ilgisini çekecek eşiniz dostunuz varsa iletmeyi, onlar da bültene kaydolana kadar kendilerini rahatsız etmeyi ihmal etmeyin. Hatta Twitter adresime de beklerim.

Sağlıklı kalın.