Ertugrul Bircan Copur

March 21, 2021

2021'den kimi albümler - 21 Mart

Formatı biraz değiştireyim dedim, her hafta o hafta dinlediğim albümlerden beğendiklerimi yeni bir post halinde buraya koyayım diye düşünüyorum. O albümleri yıllık listeye de ekleyeceğim aynı zamanda. Onun bağlantısı da aşağıda bir yerde olacak. Aşağıya emailinizi bırakırsanız haftalık yeni albümler direkt adresinize de gelebiliyormuş böylece.

Buyrun başlayalım.

SEPULCROS - Vazio (bandcamp)

Atmosferik death metal kulağa tuhaf geliyor ama işin içinde doom elementleri de olunca pek de öyle değil düşününce. Bu Portekizli arkadaşlar altından iyi kalkmışlar bence; bu tarzda albümler daha çok olsa dedirtti dinleyince.

GRIMA - Rotting Garden (bandcamp)

Bir önceki albümü de çok iyiydi GRIMA'nın, yine hayal kırıklığına uğratmadı. İstikrarlı bir şekilde kaliteli atmosferik black metal albümleri dökmeye devam ediyor grup. Elemanlar da ikiz kardeşmiş bu arada, ilginç bir detay olarak ekleyeyim.

a0855152129_10.jpg


MARE COGNITUM - Solar Paroxsym (bandcamp)

Bir istikrar abidesi de MARE COGNITUM. Hep yüzeyde gösterdiğinden fazlasını dahil etmeyi başarıyor müziğine Jacob Buczarski bir şekilde. Henüz çıkalı birkaç gün oldu ve çok fazla dinleyemedim; ancak ilk izlenim SPECTRAL LORE ile yaptığı muazzam "Wanderers" ortaklığındaki işlere pek ulaşamamış gözüküyor.

DVNE - Etemen Ænka (bandcamp)

Gittikçe büyüyor DVNE. "Asheran" zaten harika bir çıkış albümüydü, "Omega Severer" EP'si biraz üzerine koydu ve yeni albüm "Etemen Ænka" baya dev gibi. Tedbir amaçlı olarak çok fazla övmekten imtina edeceğim şimdilik; ama yılın albümlerinden biri olarak göreceğim gibi geliyor gittikçe. MASTODON, ELDER falan sevip de bunlara bulaşmayan varsa koşarak düzeltsin bu durumu.

2021 listem şimdilik şu şekilde oldu: https://world.hey.com/ebcopur/kabaca-sirali-rastgele-liste-muzik-21-2bec8a49

Ara ara da 2021'den olmayan ama yeni dinleme fırsatım olan ya da dikkat çekmek istediğim albümleri araya sıkıştırayım diyorum.

a1271056336_10.jpg


AFSKY - Ofte Jeg Drømmer Mig Død (bandcamp)

Danimarkalı tek kişilik bir proje AFSKY. Bir önceki işi "Sorg" da çok iyiydi, bu albüm de öyle. Kapağındaki muazzam tablonun atmosferini yansıtabiliyor bir şekilde; hafif bir depresiflik var ki çok yakışıyor bu tarz black metal'e.

BELTEZ - A Grey Chill and a Whisper (bandcamp)

Almanya'dan nefis black metal. "Exiled, Punished...Rejected" ilk çıktığında biraz ses getirmişti kendi çapında, bence bu albüm de en az o kadar iyi. Boğucu ve tam kararında çiğ. Avantgarde Music bazen durmaksızın albüm pompalıyor gibi geliyor; ama içinde böyle nefis şeyler de epey çıkıyor açıkçası.