Als kind was ik altijd aan het tekenen. Schetsboeken vol fantasieën, verhalen in beeld. Nu, vele jaren later, blijkt dat kinderlijke talent een onverwachte zakelijke kracht. Want of het nu gaat om complexe ideeën of toekomstvisies - soms zegt één tekening meer dan duizend woorden.
Kinderdroom als Kompas Toen ik, bijna vijftien jaar geleden alweer, 'voor mezelf begon' nam ik me voor alleen nog maar dat te doen dat ik als kind ook leuk vond. Voetballen, met LEGO bouwen en tekenen. Om serieus iets met voetbal te doen was ik intussen alleen al te oud - en eerlijk gezegd te weinig getalenteerd. Wat het bouwen met LEGO betreft: dat bleek een schot in de roos! Tegenwoordig ben ik nog steeds veel met LEGO SERIOUS PLAY aan de slag. Wat niet iedereen weet is dat ik het tekenen uiteindelijk ook nog zakelijk heb opgepakt.
Levend Lijnenspel Aanvankelijk dacht ik mijn teken-skills in te gaan zetten voor live verslaglegging van evenementen, zoals je dat tegenwoordig ook vaak ziet. Ik heb dat één keer gedaan, en kon het nauwelijks bijbenen - ook omdat ik het gevoel had álles dat in de ruimte voorbij kwam aan gesproken tekst figuurlijk te moeten uitbeelden. Niet te doen, voor mij althans. En ook niet in lijn met wat ik toen al als business neer wou zetten: 'Ons Idee'. Dat wat er ontstaat is een samenspel tussen wat er in de ruimte gebeurt en wat ik er zelf aan toevoeg.
Servetjes vol Simplisme Daarom werd ik zo blij van 'The Back of the Napkin' en de bijbehorende online academie van Dan Roam. Geniale ideeën en ingewikkelde concepten kunnen uittekenen op de achterkant van een servetje: I love it! Niet per sé 'mooi' of exact, maar wel in een paar eenvoudige tekeningetjes de essentie vattend, complexiteit vereenvoudigend. Die methodiek heb ik meermaals ingezet, al was het alleen maar om mijn eigen gedachten te ordenen - of om grootste plannen helder en inspirerend te verbeelden. Rond die tijd tekende ik bijvoorbeeld ons idee voor een Twentse Energie Maatschappij - je ziet die tekening bovenaan dit bericht afgebeeld.
Digitaal Doorkrabbelen Stapels notitieboeken en schetsjes heb ik nog liggen en sinds ik met een Remarkable werk verdwijnen veel van de mooie tekeningetjes in dat apparaat. Te vaak kijk ik er niet meer op terug, merk ik. Dat doe ik echter nog wel op de MIRO-borden die ik leerde maken in Corona-tijd. Voor de EnschedeLAB aanpak tekenende ik een whiteboard uit met het hele programma erop - in Ganzenbord stijl. Vorig jaar, toen ik een poosje projectmanager 'LLO in Twente' was, maakte ik opnieuw zo'n whiteboard. Nu gebruikte ik de metafoor van het Olympisch Stadion. Onderaan dit bericht zijn die beide borden te zien. Ik heb ook nog een voorbeeld toegevoegd van hoe ik 'Dutch Innovate Yourself' voor me zag.
Inspiratiebron voor Iedereen Hoewel ik dit geen 'krabbels achterop een bierviltje' meer kan noemen ontstond het idee daarop eerlijk gezegd wel. En toen ik het uit ging werken en beter doordacht ontstonden deze kleurrijke overzichten. Heerlijk werk om te doen; en mooi te zien als het 'werkt'. Als anderen de borden gebruiken of eraan refereren. Zoals ik dat ook doe met andermans werk. Want waar ik jou deze week op wil wijzen, en waar mijn eigen hart een sprongetje van maakt, is de 'Miroverse'. En dan specifiek de 'Hall of Fame'.
En zo komen we van krabbels op een servetje tot prachtige digitale visualisaties in de Miroverse Hall of Fame. Maar het principe blijft hetzelfde: grote ideeën vangen in kleine tekeningen. Want soms heb je geen stapels rapporten nodig, maar gewoon een leeg velletje papier en een pen. Of zoals een wijze man ooit zei: 'Een beeld zegt meer dan duizend woorden.' Nou ja, behalve deze duizend woorden dan...
Voorbeeld 1: de EnschedeLAB nanochallenge aanpak
Voorbeeld 2: het 'LLO-lympisch Stadion' en aanpak van 'LLO in Twente'
Voorbeeld 3: de experience van 'Dutch Innovate Yourself' in één oogopslag
About Wiro Kuipers
'Weekly Wonder' is mijn wekelijkse oefening in verwondering - over wat ik tegenkom en wat het kan betekenen. Want anders kijken opent nieuwe werelden. Wat verwondert jou? Deel het via wiro@hey.com.