v minulýchdvou příspěvcích jsem se prohrabal kdejakým autem a skončil jsem u dvou možností. kterou z nich vybrat?
crafter & caddy původně jsem zvažoval crafter. nejkratší a nejnižší verzi. do ní bych se pohodlně vešel naprosto se vším, co mě napadlo. i kolo by se tam vešlo. kolo by tam bylo potřeba, protože vjezd crafterem do některých evropských měst by nepřipadal v úvahu a já bych potřeboval dopravní prostředek na poslední míli. třeba na nákupy. ꜛ volkswagen crafter • render: volkswagen
ano, zvažoval jsem ho v “silničáři oranžové”. vymyslel jsem jak auto zařídit. následně jsem se vrhnul na zjištění, kolik by to stálo. lehce přes mega za craftera je v pořádku, ale dál už to je horší. velké auto žádá hodně materiálu na vnitřní vybavení. a tím to nekončí. velké auto má taky značnou spotřebu a drahé pojištění. crafter bych si mohl koupit, ale jeho provoz by mě stál tolik, že by mi víceméně nezbylo na to s ním jezdit dál než do kladna.
proto jsem začal uvažovat nad caddy maxi, což je o trochu delší verze caddy. dovnitř se rozhodně nevejde kolo. ale stále se tam vejde to, co tam opravdu nutně potřebuju. nic moc navíc. značnou výhodou je cena. auto samotné není o moc levnější a vyjde zhruba na 900k. jenže proti crafteru má poloviční spotřebu a taky o něco levnější pojištění. plus se do něj vejde míň věcí a tudíž budu muset za míň věcí zaplatit.
ꜛ volkswagen caddy maxi • render: volkswagen
o tom, že je caddy maxi správná varianta jsem se přesvědčil když mi kamarád na tři měsíce půjčil peugeot rifter, což je rodinné auto s prakticky stejnými rozměry jako caddy maxi.
ꜛ peugeot rifter
co se vejde do caddy? odmítam auto předělávat na legální obytný vůz protože legislativa žádá aby se v tom dalo sedět, spát a vařit jídlo. důsledkem těchhle požadavků je, že většina obytných aut vypadá stejně — jako californie od volkswagenu. je tam sedačka co se dá rozložit na postel a kuchyňka s plynovým sporákem. obvykle taky nějaké 230v zásuvky. nic z toho mi nevyhovuje.
necham tedy auto jako nákladní. to sice znamená nutnost nechat přepážku mezi předními sedačkami a nákladním prostorem, ale to nevadí protože aspoň nebudu muset řešit závěsy pro soukromí a tmu na spaní za sedačky. jen do ní přidam kočkolez. vzadu pak bude postel s úložnými prostory pod ní a cosi jako kuchyňka. víceméně skříňka na které bude umyvadlo a prostor na přípravu jídla. kromě toho, co lze považovat za nábytek, v autě musí být chemická toaleta, nádrže tak na 100 litrů vody pro umyvadlo a sprchu která se připojí v zadních dveřích a malá lednička. někde v prostorách mezi tím vším bude místo na jídlo, oblečení a výbavu pro dvě kočky, které budou jezdit se mnou.
abych se vyhnul jakýmkoliv revizím, nebude tam plyn ani 230v zásuvky. teplé jídlo vyřeší malý turistický vařič. stejně si i doma, kde mám sporák, vystačim skoro pořád se studenými jídly. a elektřinu obstarají solární panel na střeše, druhá baterka a usb zásuvky. dneska se dá všechno, co vlastnim, nabít přes usb-c, takže invertor a 230v zásuvky jsou celkem zbytečnost. o teplo se pak postará trocha izolace a teplovzdušné topení na benzín.
všechno musí být vyndavací kvůli stk a taky protože to auto nechci úplně zabít vestavbou. francouzská policie bude nepochybně prudit i na dálnici, takže to bude muset být nejen vyndavací, ale taky snadno vyndavací v jedné osobě. usoudil jsem tedy, že bude vhodné aby všechno, co bude v autě, bylo rozdělené do několika modulů, které bude snadné z auta vyjmout. buďto všechny, nebo jen některé. to mi dá možnost auto použít i jako náklaďák v případě že budu potřebovat někam odvézt nábytek, piva, nebo nějaký materiál. většinou to budou piva.
nemám nejmenší zkušenosti s vestavbami, vlastně ani s prací rukama, takže to bude asi veselé a moje současné odhady se nakonec ukážou velmi daleko od pravdy. nicméně počítám s tím, že mi vestavba zabere zhruba rok a 150k. dalo by se to stihnout i rychleji, ale chci se vyhnout tomu, že auto za dva roky prodam abych si postavil nové a lepší. plán je proto postupovat po krocích (izolace, obložení, topení, elektro, postel, kuchyňka…) a u každého ověřit v praxi jestli plní požadavky, které na něj mám. případně další kroky upravit podle nových poznatků.
co si od toho slibuju? finální stav auta by mi měl umožnit práci a zábavu. chci, orientačně, střídavě bydlet doma v praze a jezdit po evropě. tipuji tři týdny doma, tři týdny na cestách. jak to vyjde. během ježdění pak budu standardně pracovat z auta, pláží, nebo kaváren a ve volném čase fotit a zkoumat okolí. na cestách mě pak doprovodí dvě kočky, které si aktuálně zvykají na existenci venku a v autě, případně dítě.
dock finálním krokem plánu je dock. podobně jako mají dock notebooky, chci dock i pro auto. až bude auto hotové a případně i celé zaplacené, rád bych koupil pozemek někde na sever od prahy a na něm udělal něco, co se dá nazvat obytnou garáží — prostě dockina. jednoduchou dřevostavbu kde se do přízemí zaparkuje auto a do patra já sám. posloužilo by to jako chata, v případě nutnosti i jako trvalé bydlení v kategorii tiny home. vzhledem k tomu, že o pozemcích a stavbách domů vím ještě míň než o přestavbách aut, je tahle část plánu celkem v mlze.
a dál? při troše štěstí auto objednam letos na podzim a na jaře mi ho dodají. věřim že už samotná objednávka bude celkem veselá, takže se tu o ní později zmínim stejně jako o tom, jak tenhle plán pokračuje. ale do té doby… fotky a občas taky odkazy.
poděkování moc děkuji za možnost si důkladně vyzkoušet auta a lépe se rozhodnout, co si chci koupit a proč. ne vždy přímo souvisely s obytnou dodávkou, ale vždy mi pomohly pochopit co který výrobce umí nabídnout, jaké věci lze dnes v autě mít a taky mi pomohly uspořádat myšlenky.